Nord Pool (photo by Ilja Hendel)

Elektribörs

Mis on elektribörs ja kuidas see toimib Eestis?

Elektribörs on suures koguses elektri müügi ja ostmise süsteem ehk “turuplats”. Selle eesmärk on hõlbustada ostjate ja müüjate vahelist lepingute sõlmimist. Põhjamaade elektribörsiks on Nord Pool.

Kui kasutad elektribörsi hindadel põhinevat lepingut, on sul võimalik jälgida, kui palju tarbid elektrit iga tunni jooksul ja vaadata milline on sel tunnil kehtiv börsihind ning teha selle põhjal otsuseid (suuremateks) elektritarbimisteks. Hulgituru turuhinnad avalikustatakse Põhjamaade elektribörsi ehk Nord Pooli lehel.

Elektribörsi hinna arvutamine Eestis

Oluline on teada, et Põhjamaade ühine elektriturg Nord Pool tegutseb Kesk-Euroopa ajavööndis (CET), mis on Eesti ajast ühe tunni võrra maas. Seetõttu kui soovid Nord Pool Spot tunnihindu vaadata, tuleb need ühe tunni võrra ette nihutada, et kajastuks õigesti Eesti ajavööndis toimunud elektritarbimist ning oleks võimalik elektriarvet õigesti arvutada.

Nord Pool lehel ehk hulgiturul kaubeldakse väga suurte elektrikogustega ning seetõttu esitatakse seal hinnad megavatt-tundides (1 MWh = 1000 kWh). Kui elektrienergia hulgihind on näiteks 43 eurot megavatt-tunni kohta, tuleb see kilovatt-tundidesse arvestatuna ümber arvutada ning see oleks 4,3 eurosenti kilovatt-tunni kohta. On oluline märkida, et elektri hulgihind ei sisalda võrgutasusid ja käibemaksu ning see ei arvesta konkreetse kliendi elektritarbimist.

Kuidas sina saaksid maksimaalset tulu elektribörsi hindadest?

Elektribörs Nord Pool on paljudele tuttav. Kuid vähem on räägitud sellest, kuidas sina saaksid sellest maksimumi võtta näiteks kasvõi sellega, kui omad akukonteinerit. Kuna elektri hinna päevased väärtused kõiguvad väga palju, annab see võimaluse teha kasulikke tehinguid:

Näited, kuidas teenid olulist kasu elektribörsi hinna muutustest:

Näiteks kui ööpäevane elektrihind on keskmiselt 100€, siis see tähendab, et on tunde kus elekter maksab nt 200€ ja tunde kus maksab ainult 10€. Siis oleks sul mõistlik laadida 10€ tunnil/tundidel akusse elektrit nii palju kui saad ja 200€ tundidel ei osta võrgust midagi juurde vaid kasutad seda 10€ tunnil akusse laetud elektrit.

Teine osa on see kui sul on päikese-/tuulepark siis saad oma toodangut müüa võrku tagasi samuti börsihinna järgi. Nii saab kasutada vastupidist loogikat eelmisele näitele. Kui elekter on 10€ siis sa ei müü oma päikese elektrit võrku vaid salvestad akukonteinerisse. Kui hind on 200€ siis aga müüd akust ülejäänud elektri võrku tagasi.

Seega tänu elektribörsi Nord Pooli paindlikkusele on võimalik leida erinevaid võimalusi, kuidas elektrienergiat efektiivselt kasutada ja kokku hoida. Kas sooviksid arutleda meiega omi mõtteid? Võta ühendust, aitame meelsasti!

Standardlahendus? Erilahendus? Lihtsalt küsimus?

Pole vahet. Kirjuta meile. Vastame hiljemalt 48 tunni jooksul.